ترکمن صحرا

ترکمن صحرا

ترکمن صحرا

خرید بلیط هواپیما

دشت ترکمن یا منطقۀ چشم‌نواز ترکمن صحرا در قسمت شمال شرقی ایران زمین واقع شده است. این منطقه قسمت وسیعی از استان گلستان و استان خراسان شمالی را شامل می‌شود. چند شهر جذاب و تماشایی نیز در محدودۀ منطقۀ ترکمن صحرا قرار دارند. این چند شهر عبارتند از:

  • بندر ترکمن
  • کلاله
  • آق قلا
  • مراوه‌ تپه
  • کلاله
  • سیمین‌ شهر
  • گمش ‌تپه
  • نگین ‌شهر
  • انبار آلوم

دشت ترکمن از طبیعتی ناب و چشم‌نواز برخوردار است. همچنین این منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد بسیار جذاب و دیدنی است. همین جذابیت و دلربایی غیر قابل وصف سبب شده است که گردشگران بسیاری از سراسر ایران زمین و حتی سایر کشورهای جهان به این منطقه سفر می‌کنند و از این همه زیبایی‌های سبز و دل‌نواز بهره می‌برند.

دشت  ترکمن صحرا

منطقۀ چشم‌نواز ترکمن صحرا در قسمت شمال شرقی ایران زمین واقع شده است. این منطقه از جهت غرب به دریای خزر محدود می‌شود. همچنین این منطقۀ سبز و قشنگ از جهت شمالی به جمهوری ترکمنستان منتهی می‌شود. این دشت رؤیایی و دل‌نواز و خیال‌برانگیز در جهت شرقی خود به استان خراسان شمالی می‌رسد و حتی شهرهایی از قبیل بجنورد و دره‌گز را نیز دربرمی‌گیرد. این منطقۀ جذاب در جهت جنوببه کوه‌پایه‌های جنگل‌های البرز شمالی به پایان می‌رسد.

دشت  ترکمن صحرا

دشت  ترکمن صحرا

بازارهای دشت وسیع ترکمن صحرا

یکی از جذابیت های سفر خرید یا دیدار از بازارهای مخصوص مقصد است. اینکه در هر شهری در بازارهای مخصوص آن منطقه کالاهایی مختص همان ناحیه را ببینیم بسیار جذاب است. در منطقۀ چشم‌نواز ترکمن صحرا نیز در مناطق شهرنشین انواع و اقسام بازارهای متنوع،وجود دارند. اما اگر به دنبال خریدی منحصر به فرد و عالی هستید توصیه می‌کنم از بازارهای فعال در شهر گنبدکاووس و همچنین بندر ترکمن دیدن کنید. این بازارها مرغوب‌ترین کالاها را در معرض فروش قرار داده‌اند. در ادامه به برخی از تماشایی‌ترین بازارها در دشت وسیع ترکمن اشاره خواهم کرد:

بازار روز

در قسمت‌های شهرنشین منطقۀ ترکمن صحرا بازارهایی روزانه بر قرار است. این روزبازارها بر اساس برنامه‌ای تنظیم شده ، اجناس مخصوص خود را در معرض فروش قرار می‌دهند. برای مثال در روزهای شنبه این بازار هر هفته در قسمت آزادشهر و همچنین سیمین‌شهر فعال است. در روزهای یکشنبه نیز همین بازار در قسمت کلاله به فعالیت می‌پردازد. یا اینکه در روزهای دوشنبه این بازار مخصوص در منطقۀ بندرترکمن بر قرار است. همچنین در روزهای پنج‌شنبه بازار مخصوص ترکمن در منطقۀ آق قلا برپا می‌شود و در روزهای جمعه در شهر گنبد. این بازارهای روزانه، یا به عبارتی دیگر این روزبازارها به پخش و فروش انواع و اقسام مواد غذایی محلی، از قبیل شکرسرخ، یا ماهی تازه و ماهی خشک و ماهی دودی به علاوۀ انواع و اقسام صنایع دستی ترکمنی و لباس‌های محلی ترکمنی می‌پردازند.

بازار شهر گنبد کاووس

یکی دیگر از بازارهای دیدنی در منطقۀ ترکمن صحرا که  توجه گردشگران  را به خود جلب کرده است بازار معروف شهر گنبد کاووس است. اگر به زیورآلاتی چه از جنس طلا و چه از جنس نقره علاقه دارید توصیه می شود به سمت بازار شهر گنبد کاووس رهسپار شوید. و اگر مایل هستید به این بازار بروید لازم است به طرف نبش سه‌راهی سعدی شمالی حرکت کنید.در همین حوالی خانواده ای کارگاهی دیرینه و کهنه‌کار را مدیریت می‌کنند و در آن به تولید زیورآلات ناب می‌پردازند. اما اگر به دنبال زیوری خاص و منحصر به فرد نیستید و دوست دارید از زیورآلاتی با قیمتی مناسب استفاده کنید می‌توانید به کارگاه آتابای که در خیابان امام خمینی (ره) در همین شهر به فعالیت می‌پردازد مراجعه کنید.

بازارهای فعال در بندر ترکمن

یکی دیگر از بازارهای جذاب در منطقۀ چشم‌نواز ترکمن صحرا مربوط است به بندر ترکمن. این بازار مشهور و محبوب در تقاطع راه‌آهن گرگان به بندر ترکمن واقع شده است. این بازار جذاب و تماشایی از تعداد بسیار زیادی مغازه‌ها و حجره‌های فروش فرش، به همراه قالیچه و صنایع دستی ترکمنی مشغول به فعالیت هستند. اگر مشتاق قالیچه‌های اصیل ترکمنی هستید دیدار از این بازار را اکیداً توصیه می‌کنم.

بازارهای فعال در بندر ترکمن

بازارهای فعال در بندر ترکمن

دیدنی‌های جذاب در دشت وسیع ترکمن صحرا

 مقبره خالد نبی در ترکمن صحرا

در منطقۀ چشم‌نواز ترکمن صحرا در میان پیچ و خم‌های هزارتو این دشت وسیع، جاده‌ای پر پیچ و خم به چشم می‌خورد. این جاده در انتها به کوهی رفیع به نام گوگجه داغ می‌رسد. بر فراز این کوه رفیع مقبره‌ای دیده می‌شود. این مقبره داستان‌های جذابی از گذشته‌های دور به همراه دارد. نام این مقبره خالد نبی است. این منطقه درست به مثال یک تابلوی نقاشی است که می‌تواند به راحتی و در همان نگاه اول هوش از سر بیننده‌اش ببرد. تپه‌های اطراف مقبرۀ خالد نبی سرشار از زیبایی است. این تپه ماهورها و دره‌های هم‌جوارش سرمستی به بار می‌آورند و گل‌های زردرنگ که غرق در سبزی پس‌زمینۀ تپه ماهورها هستند و سنگ‌هایی که در هر گوشۀ این دشت به دستان طبیعت رها شده‌اند روح را به پرواز درمی‌آورند.

مقبره خالد نبی در ترکمن صحرا

مقبره خالد نبی در ترکمن صحرا

گورستانی پر از قصه و افسانه، فضایی اسرارآمیز و افسون‌گر

در همان حوالی مقبرۀ خالد نبی تعداد بسیار زیادی از تندیس‌های سنگی را خواهید دید. این تندیس‌ها به قضا و محدودۀ خود تصویری گورستان‌وار بخشیده‌اند. یکی از افسانه‌هایی که در مورد این فضا نسل به نسل سینه به سینه گشته است و به دورۀ ما رسیده است از این قرار است:

گفته می‌شود این تندیس‌های سنگی متعلق به دشمنان خالد نبی هستند. یعنی آدم‌هایی که دشمن خالد نبی بوده‌اند به دلیل مخالفت و مخاصمت با خالد نبی مورد خشم و غضب خداوند واقع شده‌اند و به سنگ بدل شده‌اند. در واقع مسخ و سنگ‌شدگی روایتی تکرارشونده و رایج در مورد تندیس‌های سنگی موجود در بخش‌های مختلف کشور است.

بر اساس یکی دیگر از روایات گفته می‌شود که خالد بن سنان از رفتار ناشایست قوم خورشید، به ستوه می‌آید و سپس به قلۀ کوه گوگجه داغ پناهنده می‌شود و از خداوند طلب مدد می‌کند. خداوند در پاسخ به دعاهای خالد نبی آن قوم نافرمان را به سنگ بدل می‌کند.

در هر صورت بن‌مایۀ تمام این روایت‌ها مشترک هستند و به یک پیرنگ اشاره دارند. این فضای گورستان‌واره قدمتی دیرینه دارد و دیرینگی آن به بیش از هزاران سال می‌رسد. در روزگار ما این محدوده به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است. گرچه که این روزها حال تندیس‌های هزارسالۀ پرماجرا خیلی خوب نیست و در بخش‌های زیادی آسیب دیده‌اند. به همین دلیل توصیه می‌کنم هرچه سریع‌تر به دیدار تندیس‌ها بشتابید چون اگر تعلل کنید ممکن است دیگر هرگز این تندیس‌ها را سرپا نبینید.

 

هزاردره

هزاردره، در واقع یک پدیدۀ زمین‌شناختی است که در منطقۀ چشم‌نواز ترکمن صحرا به چشم می‌خورد. در هزاردره مناطقی پوشیده شده از سنگ‌هایی سست به همراه رسوباتی ریز خواهید دید. این منطقه فاقد پوشش گیاهی است و به همین دلیل بسیار مورد حملۀ آب و باد قرار گرفته است و به همین دلیل در این منطقه شاهد اثر شدید فرسایش‌های آبی و تعداد بسیار زیاد آبراهه‌ها خواهید بود. تمام این موارد در کنار هم سبب شده‌اند منطقۀ خاصی به نام هزاردره به وجود بیاید.

هزاردره 

هزاردره

سیمین ‌شهر

اندکی بعد از گورستان اسرارآمیز در منطقۀ چشم‌نواز ترکمن صحرا به چهاراره سیمین شهر خواهید رسید. اگر از این نقطه تنها ۷ کیلومتر به سمت شمال رانندگی کنید بنایی تاریخی به همراه کارگاه‌های ویژۀ چاقوسازی و نمدمالی و قالی‌بافی را خواهید دید. پس از دیدار از سیمین شهر ۷ کیلومتر دیگر پیش بروید تا به آق قلا برسید.

آق قلا

در ورودی شهر آق قلا پلی بزرگ و تاریخی خودنمایی می‌کند. در شهر آق قلا تعداد بسیاری از فروشگاه‌ها را خواهید دید که به فروش گلیم و پلاس و فرش‌های مخصوص ترکمنی می‌پردازند. البته علاوه بر آن مغازه‌هایی مختص فروش زیورآلات نیز در همین محدوده به چشم می‌خورند.

 اسب‌های اصیل ترکمنی

یکی دیگر از جاذبه‌های جذابی که هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران مشتاق و کنجکاو را به منطقۀ چشم‌نواز ترکمن صحرا جذب می‌کند اسب‌های اصیل ترکمن در این دشت هستند. اسب‌هایی اصیل و زیبا که در آغوش دشت وسیع ترکمن رها و آزاد به گشت و گذار می‌پردازند و دیدن‌شان بسیار جذاب و دلبرانه است.

 اسب‌های اصیل ترکمنی

اسب‌های اصیل ترکمنی

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال در استان گلستان یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعت به شمار می‌رود. این آبشار خوش‌آواز و نغمه‌خوان از میان خزه‌های مخملین راه خود را باز می‌کند و جریان آرامش نه تنها دل، بلکه هوش از سر بیننده‌اش می‌برد.

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

لوازم لازم برای سفر به دشت وسیع ترکمن صحرا

برای سفر به ترکمن صحرا لازم است حتماً لباس گرم همراه خود داشته باشید؛ مخصوصاً اگر در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان راهی این دشت وسیع باشید. علاوه بر لباس گرم و سبک لازم است کفش مخصوص پیاده‌روی به همراه داشته باشید چون این منطقۀ جذاب و تماشایی، وسیع و چشم‌نواز  است و شک نداشته باشید که تمایل خواهید داشت که مسافت‌های طولانی را به قدم‌زدن در این ناحیه بپردازید. بنابراین داشتن کفش راحت و مناسب پیاده‌روی از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.


دستبندی : مجله گردشگری
|
180 بازدید
|
تاریخ نشر : ۳۰-۰۴-۹۹
|