جاذبه های گردشگری زاهدان

جاذبه های گردشگری زاهدان

جاذبه های گردشگری زاهدان

زاهدان با این که مرکز استان پهناور سیستان و بلوچستان است، اما همچون دیگر نقاط این استان ناشناخته مانده است.زاهدان یکی از کلان‌ شهرهای ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان است و در محدوده شمالی استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. نام پیشین این شهر «دزداب» بوده است.

 

 

از آثار تاریخی این شهر می توان به خانه ابوی ،منزل قدیمی شمس،دبستان ایت الله طالقانی،تلگراف خانه حرمک،حسینیه یزدی ها،غار لادیز و … اشاره کرد.

شهریار زاهدان خواستگاه اصلی آسیاب های بادی در جهان:

این بنا در دو طبقه ساخته شده که در طبقه همکف ۳ اتاق وجود دارد که یکی از آنها آسیاخانه می باشد که شامل مخزن آب و محلی برای چرخیدن سنگ آسیاب است و دو اتاق دیگر که انبار یا اطاقهای خدماتی هستند اما در طبقه فوقانی فقط چرخ بادی تعبیه شده است.

 

خانه ی ابوی زاهدان:

غار طبیعی زاهدان:

ظرفیت بسیار بالای این غار منحصر به فرد و فوق العاده در منطقه کویری به نام غار طبیعی لادیز و در کنار چهارمین قله مرتفع ایران، باعث جذب طبیعت دوستان و گردشگران داخلی و خارجی شده است. در تیر ماه که دمای بالای ۴۰ درجه فصل تابستان را به همراه دارد اما اینگونه به نظر می آید که در غار طبیعی لادیز باران می بارد و زیبایی های دشت روبروی آن به انسان احساس آرامش می دهد.

تالاب هامون زاهدان:

دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین‌المللی جهان و یکی از ذخیره‌گاه‌ های زیست‌کره در ایران است.تالاب هامون در چهارمین کنگره جهانی ذخیره‌گاه‌ های زیست‌کره که روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ در لیما پایتخت پرو برگزار شد، توسط یونسکو به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت شد.


مرکز تلگراف زهدان:


منبع خبر : سایت خبری شعار سال


|
402 بازدید
|
تاریخ نشر : ۱۱-۰۸-۹۸
|