زبان هواپیمایی؛معانی کلمات کد دار

زبان هواپیمایی؛معانی کلمات کد دار

زبان هواپیمایی؛معانی کلمات کد دار

خرید بلیط هواپیما

برای اکثر ما هواپیما یک جهان مرموز است.خدمه پروازی در اصطلاحات خود دستورات و کدهای مخفی ارتباطی را بکار می برند.آنان این کلمات کد دار را حفظ هستند و روزانه از آن استفاده می کنند و با آن هزاران تصمیم و فرایند را که در پشت صحنه پرواز است را درک می کنند.
“آنا”مهماندار آلمانی شرکت هواپیمایی قطر به ما این اسرار را فاش می کند؛

پکس(Pax)،مخفف مسافر یا همان Passenger می باشد.مثلا در مکالمه های مهمانداران این جمله زیاد به گوش می رسد؛We have 30 pax onboard.(حدود ٣٠ مسافر در پروازمان داریم).
اگر اشاره به مسافری کنیم ،مشخصاتش را اینطور می دهیم؛
۶ GOLF. or 32 BRAVO

گیت شلوغ(شپش) یا Gate Lice،مخفف تجمع مسافرانی ست،که در گیت قرار گرفته اند،در حالیکه هنوز زمان بوردینگ نرسیده است.
بریفینگ کرو(Crew -Briefing)،جلسات قبل از پرواز که در اتاق مخصوص در فرودگاه یا در گوشه ای جدا و دور از مسافران برگزار میشود.گاهی حتی در هواپیما و قبل از سوار شدن مسافران نیز آخرین هماهنگی های لازم شکل می گیرد.آنا در این مورد توضیح می دهد؛”در پروازها گاهی با همکارانی رو به رو می شوم کخ برای اولین بار است،همدیگر را میبینیم.بنابراین همیشه قبل هر پروازی این هماهنگی ها لازم است و در مورد مسائل امنیتی پرواز،مدت و زمان پرواز،مسیر پروازی و ارتفاعی که هواپیما باید اوج بگیره صحبت می شود.”
واژه های INAD/DEPU/DEPA:در بریفینگ مسافران ویژه با شرایط خاص علامت گذاری میشوند و جایگاهشان در ردیف آخر کلاس اکونومی هواپیماست که عبارتند از؛
مسافرانی که مشکل ویزا دارند.Inadmissible Passenger
مسافرانی که باید برگردانده شوند.Deportee Unaccompanied
و مسافران همراه برگردانده شده.Deportee Accompanied
تحرک محدود(PRM)؛احتمالا اصطلاح PRM,Passenger with Reduced Mobility را شنیده اید.کنایه از مسافرانی ست که توان حرکت ندارند و حتما باید خدمه پرواز آن را بداند و کمکهایش را ارائه دهد.این افراد با صندلی چرخدار وارد هواپیما شده و از توجه ویژه مهمانداران باید برخوردار بگردند.همینطور مقابل درب اضطراری نیز نبتید بنشینند.

مسافران داوطلب خدمت(ABP)؛این قسمت از صندلی مخصوص Able Bodied Passengersمی باشد.یعنی جایگاه مخصوص مسافرانی ست که در اوضاع اضطراری بتوانند به کرو خدمت کنند،که اغلب شامل مهمانداران و کروی پروازی مسافر،پزشکان یا پلیس امنیت می باشد و به مسافران عادی داده نمی شود.

دوی با سرعت یا (Runner)،مسافرانی هستند که بخاطر نشست با تأخییر هواپیمای خود،باید به پرواز بعدی خود برسند.این اصطلاح هم از زبان خدمه پرواز و هم از زبان خدمه زمینی شنیده می شود که اعلام می کنند،دونده ها در مسیرند(We have runners along the way).

عنکبوتی(Spinner)،مسافرانی هستند که جای مشخصی ندارند و دائم در حال رفت و آمد بین ردیف ها هستند تا جایگاهی خالی پیدا کنند.

کراس-چک(Cross-check)،؛اغلب اصطلاح کراس-چک قبل از تیک آف به گوش می رسد.این نشانه یادآوری برای چک کردن درب های بسته هواپیماست.آنا توضیح می دهد؛”این به این معناست که اسلایدهای اضطراری هنگامی که درب باز می شوند،به طور خودکار باز میشوند.خلبان نیز در کراس-چک خود بررسی می کند،که هر دو درب مخالف امن هستند.

استانداردهای خدمه(SOP)؛Standard Operating Procedure )،شامل خیلی چیزهای پروازی ست،مثلا لیوان های کلاس بیزنس چک سوند،بیسکویت های سرو شده در جای خود قرار بگیرند،اسباب بازی برای مسافران خردسال آماده باشد ،کرکره پنجره هواپیما هنگام تیک -آف و لندینگ بالا برده شوند و وقتی آخرین درب هواپیما بسته شد،مهماندارها کلاه خود را بردارند..

آبمیوه آبی(Blue juice )،این علامت برای نوشیدنی خاص نیست!بلکه مایع ضد عفونی در سرویس بهداشتی هواپیماست،که در صورت تمام شدن باید به سرمهماندار اطلاع داد.

ساعت مچی(Crotch watch)،بیشتر مسافران این جمله را حفظ هستند.Fasten your seatbeltلطفا کمربندهای خود را ببندید.کراچ واتچ،کد مهمانداران برای کنترل کمربندهای مسافران است.

تماس(All-call)،هر مهماندار وظایف خودش را در طول پرواز دارد.از طریق تماس یا همان All-callاین وظایف به آنها یادآوری می شود.

مهمانداران حاضر(F-A)؛حرف اختصاری فوق را با فدراسیون فوتبال اشتباه نگیرید.اعلان اصطلاح F-As to all-call،طی پرواز به معنای فراخوان مهمانداران به جایگاه های خود می باشد.

خلبان اول پرواز(FO)،کمک خلبان یا خابان اول پرواز در سمت راست کاکپیت می نشیند و به خلبان در برخاست یا نشستن هواپیما کمک می کند.در طی پرواز گاهی خلبان و کمک خلبان مسئولیت های خود را با هم تعویض می کنند و بعد پرواز باید یک گزارش کامل از پرواز و اطلاعات و اتفاقات آن بنویسند.

زبان هواپیمایی؛معانی کلمات کد دار

زبان هواپیمایی؛معانی کلمات کد دار


دستبندی : مجله گردشگری
|
295 بازدید
|
تاریخ نشر : ۰۷-۰۳-۹۸
|