معرفی شرکت های مسافربری قطار ایران

معرفی شرکت های مسافربری قطار ایران

معرفی شرکت های مسافربری قطار ایران

خرید بلیط هواپیما

آشنایی با شرکت های مسافربری قطار ایران

قطار در بین وسایل حمل و نقل عمومی جز ایمن ترین وسیله ها محسوب می شود. اولین خط راه آهن ایران بین تهران و شاه عبدالعظیم حسنی در شهر ری سال ۱۲۶۱ احداث شد. استفاده از این وسیله حمل و نقل رفته رفته پیشرفت های خودش را داشت تا سال ۱۳۷۶ که تصمیم بر این شد تا برای توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی کشور این شبکه ی ریلی کشور به شرکت های خصوصی واگذار شود. این روند آهسته آهسته پیش رفت تا به امروز که چندین شرکت مسافربری قطار در کشور در حال فعالیت هستند و اکنون برخی از این شرکت ها کاملا خصوصی هستند.

نزدیک به ۱۰ شرکت مسافربری قطار در ایران وجود دارد که در مسیرهای ریلی کشور فعال هستند، در بین این شرکت برخی هم هستند که در زمینه قطارهای باری فعال هستند. ایران هم اکنون ۱۳۴۳۷ کیلومتر شبکه ریلی استاندارد و ۹۶ کیلومتر (میرجاوه-زاهدان) خطوط ریلی عریض دارد. در این مطلب ما شرکت های مسافربری قطار ایران را معرفی خواهیم کرد و توضیحاتی درباره آن ها ارائه می دهیم.

لیست شرکت های مسافربری قطار ایران

شرکت حمل و نقل ریلی رجا شرکت ریل ترابر سبا
شرکت قطارهای فدک شرکت قطارهای نورالرضا
شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار شرکت قطارهای مسافری رعد تبریز
شرکت راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل) شرکت قطارهای مسافری کوثر
شرکت قطارهای مسافری مهتاب (مهتاب سیر جم) شرکت قطاری وانیا ریل

لازم به ذکر است که بدانید شرکت های قطاری وانیا ریل، مهتاب سیر جم، راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل)، نورالرضا، ریل ترابر سبا، ریل سیر کوثر، جوپار، رعد تبریز و هستیا زیر مجموعه هولدینگ سفیر ریل آسیا هستند، ولی فعالیت هر کدام از آن ها به طور مستقل می باشد.

آشنایی با شرکت های مسافربری قطار ایران

آشنایی با شرکت های مسافربری قطار ایران

۱- شرکت حمل و نقل ریلی رجا

از قدیمی ترین شرکت های قطار مسافربری ایران «رجا» است. این شرکت حدود ۲۰ سال در زمینه توسعه و بهبود وضعیت ناوگان ریلی کشور فعالیت داشته و به جرات می توان گفت یکی از بهترین ها در زمینه حمل و نقل ریلی کشور به حساب می آید. در حال حاضر شرکت رجا مجهز به قطارهای ۵ ستاره و لوکس می باشد و لازم به ذکر است معدود شرکت های مسافربری قطار ایران دارای قطارهای ۵ ستاره می باشند. شرکت ریلی رجا یکی از فعال ترین شرکت های مسافربری در زمینه ارائه قطارهای سریع السیر نیز است.

انواع قطارهای رجا

قطار ۵ ستاره زندگی رجا قطار ریل ‌باس ارم رجا
قطار پلور سبز رجا قطار دو طبقه‌ ی جدید رجا (۱۰۸نفره)
قطار لوکس ۴نفره (۳۲نفره) قطار دلیجان رجا (تبدیلی)
قطار سیمرغ رجا قطار درجه‌ دو رجا (۶۶نفره)
قطار سبز رجا قطار اتوبوسی جدید رجا
قطار پردیس رجا (ترن ست) قطار طوس رجا (۳۶نفره)
قطار خلیج فارس رجا

لازم به ذکر است که بگوییم قطار زندگی یکی از بهترین قطارهای شرکت رجا می باشد و بعد از آن قطارهای سیمرغ و پلورسبز در رده قطارهای باکیفیت این شرکت هستند.

قطار اتوبوسی پردیس یکی از بهترین قطارهای سریع السیر کشور است.

شرکت حمل و نقل ریلی رجا

شرکت حمل و نقل ریلی رجا

۲- شرکت قطارهای فدک

مجموعه ریلی فدک یکی دیگر از شرکت های مسافربری قطار ایران می باشد که از مشهورترین و محبوب ترین قطارهای کشور می باشد. این شرکت کار خودش را با خرید ۲۰۰ واگن آلمانی آغاز کرد و اکنون یکی از بهترین شرکت های حمل و نقل ریلی کشور به شمار می آید. هدف شرکت توسعه خدمات ریلی در کلاس های لوکس و در حد استاندارهای جهانی می باشد و هم اکنون این شرکت در بسیاری از مسیرهای ریلی کشور فعال است و امکان خرید بلیط های قطار آن در سه کلاس عادی (اقتصادی)، تجاری و ویژه به صورت آنلاین امکان پذیر است.

شرکت ریلی فدک به عنوان مالک و بهره بردار قطارهای پنج ستاره، تونسته با بهره گیری از بدنه مدیریتی و کارشناسان متخصص و توانمند موفق به اخذ گواهینامه های معتبر شده است.

شرکت قطارهای فدک

شرکت قطارهای فدک

۳- شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار

از دیگر شرکت های خصوصی که در زمینه حمل و نقل کشور فعال است، شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار می باشد. جوپار کار خودش را از سال ۱۳۸۱ آغاز کرد و در ابتدا در زمینه حمل بار و مسافر تنها ۲۲ واگت تخته پارسی داشت؛ اما با گذشت تنها هفت سال تصمیم به خرید ۸۴ واگن پارسی دیگر گرفت و در سال ۹۳ این شرکت ۴۵ دستگاه واگن آلمانی خرید و در حال حاضر به یکی از بزرگترین شرکت های قطار مسافربری ایران تبدیل شد.

شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار

شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار

۴- شرکت راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل)

شرکت بن ریل یکی از شرکت های خصوص بزرگ حمل و نقل ایران محسوب می شود که در سال ۱۳۷۳ تاسیس شد. این شرکت با حدود ۱۰ آغاز به کار کرد اما امروزه تعداد واگن های تحت مالکیت این شرکت به ۱۳۱ عدد رسید. در حال حاضر بخش زیادی از سفرهای ریلی کشور توسط این شرکت انجام می پذیرد و قطارهای راه آهن شرقی بنیاد در بسیاری از مسیرهای ریلی کشور فعال هستند.

شرکت راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل)

شرکت راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل)

۵- مهتاب سیر جم

یکی دیگر از شرکت های مسافربری قطار ایران مهتاب سیر جم نام دارد که در سال ۱۳۸۹ اغاز به کار کرد. پس از گذشت مدت کوتاهی در سال ۱۳۹۲ ناوگان های این شرکت تا حد زیادی توسعه یافته و در مسیرهای مهمی همچون تهران خرمشهر، تهران شیراز و اهواز مشهد فعالیت داشت. در این مدت زمان تعداد واگن های کوپه ای این شرکت به ۸۷ عدد رسید و واگن های اتوبوسی آن به ۲۳ دستگاه رسید.

مهتاب سیر جم

مهتاب سیر جم

۶- شرکت ریل ترابر سبا

شرکت ریلی دیگر در سال ۱۳۸۸ به لیست شرکت های مسافربری قطار ایران اضافه شد که نام آن ترابر سبا بود. این شرکت فعالیت خودش را با ۵۰ واگن در مسیرهای تهران مشهد و تهران اهواز آغاز کرد و در سال بعد یعنی ۸۹ به تعداد واگن های خود اضافه کرد.

این شرکت دارای قطار السیر به نام غدیر می باشد که جز اولین قطارهای کوپه ای سریع السیر ایران می باشد. با قطار سیرالسیر سبا می توانید خیلی سریع و آسوده به مقصدتان برسید. از دیگر قطارهای مهم و با کیفیتی که شرکت ترابر سبا دارا می باشد قطار نگین اتوبوسی و قطار نگین ویژه می باشد.

شرکت ریل ترابر سبا

شرکت ریل ترابر سبا

۷- شرکت قطاری نورالرضا

از دیگر شرکت های مسافربری قطار ایران که در سال های اخیر به جمع شرکت های مجهز به قطارهای لوکس پیوسته، شرکت قطاری نورالرضا است. قطار نور VIP در حال حاضر یکی از بهترین قطارهای ایران است که امکانات و خدمات بسیار خوبی را برای مسافران خود فراهم می آورد. قطارهای این شرکت به دلیل بهره گیری از قطعات آلمانی، ایتالیایی و اروپایی از شهرت زیادی برخوردار شده اند.

شرکت قطاری نورالرضا

شرکت قطاری نورالرضا

۸- شرکت قطار مسافربری رعد تبریز

در سال ۱۳۸۲ شرکت مسافری رعد تبریز هم به لیست شرکت های مسافربری قطار ایران اضافه شد. این شرکت که یکی از قدیمی ترین ها در زمینه حمل و نقل ریلی کشور محسوب می شود با هدف توسعه و بهبود وضعیت ناوگان حمل و نقلی کشور در تبریز تاسیس و در حال حاضر یکی از فعال ترین شرکت های خصوصی در این زمینه بوده است. از مشهورترین قطارهای این شرکت سهند است.

شرکت قطار مسافربری رعد تبریز

شرکت قطار مسافربری رعد تبریز

۹-  شرکت قطار مسافربری کوثر

یکی دیگر از شرکت های فعال در حوزه حمل و نقل ریلی کشور شرکت قطارهای مسافری کوثر است. این شرکت ریلی در سال ۱۳۸۴ فعالیت خودش را آغاز کرد و در ابتدا با ۲ رام فعالیت می کرد، اما هم اکنون دارا ۵ رام قطار می باشد. از مشهورترین قطارهای این شرکت غزال و کوثر می باشد.

 شرکت قطار مسافربری کوثر

شرکت قطار مسافربری کوثر

۱۰- شرکت قطار مسافربری وانیا ریل

از دیگر شرکت های خصوصی که زیر مجموعه هولدینگ سفیر هستند وانیا ریل است. این شرکت در مسیرهای مختلف کشور حرکت می کند و دارای امکانت خوب و قابل قبولی برای مسافران خود است. این شرکت نیز از شرکت های به نسبت قدیمی فعال در زمینه حمل و نقل ریلی مسافری کشور است.


دستبندی : مجله گردشگری
|
203 بازدید
|
تاریخ نشر : ۳۰-۰۴-۹۹
|