چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه پلکانی باداب سورت

خرید بلیط هواپیما

چشمه‌ای پلکانی را تصور کنید که در هر پله آن، رنگ و بوی آب متفاوت از پله قبلی است.اطراف چشمه درختان وحشی و درختچه‌های زرشک جنگلی دیده می‌شود. اگر به ارتفاعات بالاتر از چشمه‌ بروید،جنگل‌هایی از درختان سوزنی‌برگ خواهید دید.آیا به نظر شما این مکان جذاب و دیدنی نیست ؟ نام این کان زیبا باداب سورت حرف میباشد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.این چشمه زیبا و عجیب در فهرست آثار ملی ایرانی به ثبت رسیده است.باداب سورت، چشمه‌ای پلکانی در مازندران است که نظیر آن در جاهای دیدنی ایران و جهان کم دیده می‌شود.

چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه پلکانی باداب سورت

آشنایی بیشتر با چشمه ی باداب سورت

اگر به روستای ارست (اروست) در بخش چهاردانگه ساری در مازندران بروید، باداب سورت را خواهید دید یعنی چشمه‌ای که دومین چشمه دنیا با آب شور به حساب می‌آید. این چشمه کمی تصورات‌تان را از چشمه‌ای معمولی به هم می‌زند چون همان‌طور که گفته شد، ساختاری پلکانی دارد و در هر پله آن، آبی با رنگ و بویی متفاوت در جریان است. یکی از چشمه‌ها، پُر از آب شور است و عمق زیادی دارد و چشمه بعدی آن، آبی ترش دارد و رنگش تقریبا قرمز و نارنجی است.

چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه پلکانی باداب سورت

باداب سورت جاذبه های گردشگری مازندران میباشد

علت اینکه چشمه سورت به این شکلدر آمده است و پلکانی شده است؟

چشمه‌های باداب سورت به خاطر جریان آب‌های معدنی و رسوبی در طی سال‌های متمادی به این شکل درآمده‌اند و پله‌های پرتعدادی را تشکیل داده‌اند که هر یک رنگی متنوع از طیف قرمز، نارنجی و زرد دارد.

جالب است بدانید که حتی در وخیم‌ترین اوضاع خشک‌سالی هم باداب سورت ، همچنان پرآب بوده است. احتمالا مایل هستید بدانید که وقتی می‌گوییم، باداب سورت از چشمه‌های نادر طبیعت با آب شور است، چشمه دیگر دنیا با این ویژگی کدام است و در کجا قرار دارد. چشمه دیگر، پاموک‌کاله در کشور ترکیه است.

چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه پلکانی باداب سورت

ویژگی‌های چشمه باداب سورت

ارتفاع چشمه‌های باداب سورت از سطح دریا حدود ۱۸۰۰ متر است. اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر موقعیت این چشمه‌های پلکانی را بازگو کنیم، باید بگوییم که این مجموعه دارای دو چشمه پرآب اصلی و چشمه‌های پلکانی کوچک‌تری در پایین‌دست است. چشمه‌هایی که در قسمت‌های بالاتر قرار دارند یعنی پله‌های بالایی مجموعه باداب سورت را تشکیل می‌دهند، آبی با مزه ترش دارند و رنگ‌شان هم قرمز و نارنجی است. چشمه‌هایی که آب ترش‌مزه دارند، حاوی رسوباتی از جنس آهن هستند. اصلا همین رسوبات آهن است که باعث می‌شود رنگ آب متمایل به نارنجی باشد. چشمه‌هایی هم که حاوی آب شور هستند و آب در آنها گرم است، خواص درمانی دارند و برای درمان بیماری‌های پوستی و رماتیسم مفیدند.

چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه های پلکانی باداب سورت

اگر در هنگام غروب، راهی باداب سورت شوید، از درخشش نور خورشید روی لایه‌ها و پلکان‌های مختلف باداب لذت خواهید برد. برای ثبت سفرهای حیرت‌انگیز، همین ایران زیبای خودمان هم پر است از نقاطی دیدنی که با سفر به آنها می‌توانید تجربه‌هایی منحصربفرد از طبیعت‌گردی برای خود داشته باشید.

چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه پلکانی باداب سورت

موارد لازم جهت حفظ زیبایی چشمه بادای سورت را در نظر داشته باشید.

اگر هر گردشگری به‌راحتی وارد چشمه شود، روند تخریب و فرسایش این مکان به جریان می‌افتد و دیگر خبری از پلکان‌های رنگی و شگفت‌انگیز نخواهد بود. شما هم در صورت بازدید از باداب سورت باید نکات بهداشتی را رعایت کنید و یادتان نرود که طبیعت برای همه ماست و تخریب کوچک‌ترین بخش آن هم می‌تواند به شکلی زنجیروار روی بخش‌های دیگرش اثر بگذارد و ناگهان در ابعادی کلان منجر به فجایعی شود که دامان همه بشریت را می‌گیرد. از حوالی سال ۱۳۹۵ تا اکنون، سازمان میراث فرهنگی با اعزام نیروهایش به این باداب، سعی بیشتری در حفظ و مراقبت از آن به کار گرفته است.

چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه پلکانی باداب سورت

هم‌تایان سورت در جهان را بشناسید

باداب سورت از مکان‌های بسیار کم‌یاب طبیعی است که نمونه‌های آن در دنیا چندان پرشمار نیستند. تنها نمونه‌های اندکی از چنین پدیده طبیعی در دنیا دیده می‌شود. مثلا موارد زیر در نقاط دیگر دنیا از نمونه‌های این باداب هستند:

هیرو اِل گوآرا در مکزیک؛

منطقه سنگ‌زرد در آمریکا؛

باگنی‌سان‌فلیپو در ایتالیا؛

بایشوایتای در چین؛

پاموک‌کاله در ترکیه؛

ایوان‌های مطبق سفید و صورتی در نیوزلند.

این موارد هم چشمه‌هایی پلکانی در نقاط مختلف دنیا هستند که مانند باداب سورت، ساختاری عجیب و نادر دارند.

ریشه ی نام باداب سورت از کجا می آید؟

باداب: واژه‌ای مازندرانی است. ظاهرا معنای بخش نخست آن یعنی باد به دردی شبیه رماتیسم اشاره دارد. این درد با آب معدنی درمان می‌شود (باد + آب). البته این تنها شرح و توضیحی نیست که می‌توان برای واژه باداب پیدا کرد. برخی هم معتقدند که باد در واژه باداب اشاره به تفاوت آب‌های شور و شیرین دارد و منظور گاز موجود در آب است. سورت هم در زبان محلی مازندرانی‌ها معنای سوت می‌دهد.

سورت :البته اگر پیگیری‌هایی از لحاظ زبان‌شناسی داشته باشید در لغت‌نامه‌هایی مانند دهخدا، آن را شدت اثر هم معنا کرده‌اند. به نظر می‌رسد که در مجموع، منظور از باداب سورت،  شدت اثر آب گازدار است. یعنی آب گازدار با اثرگذاری !!!

نشانی دقیق این چشمه کجاست و زمان مناسب برای سفر به این منطقه چه موقع میباشد ؟

برای دیدن باداب سورت باید راهی مازندران شوید. در بخش چهاردانگه شهر ساری که در جنوب این شهر قرار دارد، دهستانی به نام پشت‌کوه وجود دارد که از راه آن باید به سمت روستای سورت بروید. در میان روستای اروست و مال‌خواست به باداب سورت خواهید رسید. اگر دوست دارید به سورت سری بزنید، بهتر است، فصل بهار را انتخاب کنید. در بهار، طبیعت رنگ و بوی دیگری دارد. باداب سورت هم از این داستان جدا نیست. اگر به سورت سر می‌زنید حتما مراقب نظافت و آسیب‌نرسیدن به آن باشید.

چشمه پلکانی باداب سورت

چشمه پلکانی باداب سورت


دستبندی : مجله گردشگری
|
364 بازدید
|
تاریخ نشر : ۳۰-۰۴-۹۹
|